Home / Ceramic Capacitors / MCASL168SB5225MTNA1J
minImg
MCASL168SB5225MTNA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCASL168SB5225MTNA1J
Description:
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MCAS
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 2.2 µF