Home / Ceramic Capacitors / MCASU105SB5103MFNA1J
minImg
MCASU105SB5103MFNA1J
Taiyo Yuden
Product No:
MCASU105SB5103MFNA1J
Description:
CAP CER 10000PF 50V X5R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings -
Series MCAS
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 10000 pF