Home / Ceramic Capacitors / MCASU21GSB7223KTNA01
minImg
MCASU21GSB7223KTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCASU21GSB7223KTNA01
Description:
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MCAS
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 0.022 µF