MCF5213LCVM80
NXP USA Inc.
Product No:
MCF5213LCVM80
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
81-MAPBGA (10x10)
Description:
IC MCU 32BIT 256KB FLSH 81MAPBGA
User Guide
Core Processor Coldfire V2
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Speed 80MHz
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Number of I/O 56
Peripherals DMA, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Oscillator Type Internal
Supplier Device Package 81-MAPBGA (10x10)
EEPROM Size -
Series MCF521x
Package / Case 81-LBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Package Tray
Data Converters A/D 8x12b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V