Home / Ceramic Capacitors / MCJCG168BB7473MTPA01
minImg
MCJCG168BB7473MTPA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCG168BB7473MTPA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.047UF 35V X7R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 35V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MCJC
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 0.047 µF