Home / Ceramic Capacitors / MCJCH31LBB7224KTPA01
minImg
MCJCH31LBB7224KTPA01
Taiyo Yuden
Product No:
MCJCH31LBB7224KTPA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient X7R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Series MCJC
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Mfr Taiyo Yuden
Capacitance 0.22 µF