Home / Fixed Inductors / MCL2012V1-R082-R
minImg
MCL2012V1-R082-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
MCL2012V1-R082-R
Package:
0805
Description:
FIXED IND 82NH 350MA 200MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 350 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0805
Ratings -
DC Resistance (DCR) 200mOhm Max
Series MCL2012V1
Inductance 82 nH
Type Multilayer
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 280MHz