Home / Fixed Inductors / MCLA3216V1-3R9-R
minImg
MCLA3216V1-3R9-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
MCLA3216V1-3R9-R
Package:
1206
Description:
FIXED IND 3.9UH 50MA 600MOHM SMD
In Stock : 920
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 10 MHz
Q @ Freq 35 @ 10MHz
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 50 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 600mOhm Max
Series MCLA3216V1
Inductance 3.9 µH
Type Multilayer
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Frequency - Self Resonant 38MHz