Home / Fixed Inductors / MCLA3216V1-R560-R
minImg
MCLA3216V1-R560-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
MCLA3216V1-R560-R
Package:
1206
Description:
FIXED IND 560NH 150MA 500MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq 30 @ 25MHz
Height - Seated (Max) 0.043" (1.10mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 150 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 500mOhm Max
Series MCLA3216V1
Inductance 560 nH
Type Multilayer
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Frequency - Self Resonant 115MHz