MCM01-001ED820K-F
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
MCM01-001ED820K-F
Description:
CAP MICA 82PF 10% 500V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Dielectric Material Mica
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 500 V
Size / Dimension 0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series MCM01
Package / Case Nonstandard SMD
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 82 pF