MCP1642B-18I/MC
Microchip Technology
Product No:
MCP1642B-18I/MC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-DFN (2x3)
Description:
IC REG BOOST 1.8V 800MA 8DFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 5.5V
Current - Output 800mA
Output Configuration Positive
Topology Boost
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DFN (2x3)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Series -
Function Step-Up
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad
Frequency - Switching 1MHz
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V