MCP1703AT-2502E/MC
Microchip Technology
Product No:
MCP1703AT-2502E/MC
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-DFN (2x3)
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 8DFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 5 µA
Output Type Fixed
PSRR 35dB (100Hz)
Voltage - Input (Max) 16V
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-DFN (2x3)
Series -
Control Features -
Package / Case 8-VFDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 1.1V @ 250mA