MCP1791-3002E/ET
Microchip Technology
Product No:
MCP1791-3002E/ET
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
5-DDPAK
Description:
IC REG LINEAR 3V 70MA 5DDPAK
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 130 µA
PSRR 90dB ~ 80dB (100Hz ~ 1kHz)
Voltage - Input (Max) 30V
Output Type Fixed
Current - Output 70mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 210 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 5-DDPAK
Series -
Control Features Enable, Power Good
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 70mA