MCR006YRTJ204
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR006YRTJ204
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Package:
0201
Description:
RES SMD 200K OHM 5% 1/20W 0201
In Stock : 15000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Tolerance ±5%
Temperature Coefficient ±250ppm/°C
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 0201
Resistance 200 kOhms
Series MCR
Power (Watts) 0.05W, 1/20W