MCR10EZPF8872
Rohm Semiconductor
Product No:
MCR10EZPF8872
Description:
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 0805
Ratings AEC-Q200
Resistance 88.7 kOhms
Series MCR
Power (Watts) 0.125W, 1/8W