MDCD28AP120M320A50
Vicor Corporation
Product No:
MDCD28AP120M320A50
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
EVAL BRD FOR MDCM28AP120M320A50
User Guide
Main Purpose DC/DC, Step Down
Current - Output 26.67A
Product Status Active
Power - Output 320 W
Series VI Chip® DCM®
Regulator Topology Buck
Frequency - Switching -
Supplied Contents Board(s)
Board Type Fully Populated
Voltage - Output 12V
Outputs and Type 1, Isolated
Mfr Vicor Corporation
Utilized IC / Part MDCM28AP120M320A50
Package Box
Voltage - Input 16V ~ 50V