MDRR-DT-10-15-F
Littelfuse Inc.
Product No:
MDRR-DT-10-15-F
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
SWITCH REED SPDT 180MA 120V
In Stock : 2890
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Carry 1.5A (DC)
Current - Switching 180mA (AC), 250mA (DC)
Termination Style Axial
Voltage - Switching DC 175 V
Voltage - Switching AC 120 V
Circuit SPDT
Height Above Board -
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Operate Range 10 ~ 15AT
Series MDRR-DT
Length - Overall 2.034" (51.66mm)
Type Glass Body Reed
Power - Rated 5W
Operate Time 0.7 ms
Mfr Littelfuse Inc.
Capacitance 1 pF
Size - Body 0.100" Dia x 0.580" L (2.54mm x 14.73mm)