MEKK2016HR47M
Taiyo Yuden
Product No:
MEKK2016HR47M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
FIXED IND 470NH 4.7A 26 MOHM SMD
In Stock : 6477
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 5.3A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 0806 (2016 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 26mOhm Max
Series MCOIL™, ME
Inductance 470 nH