MF-R075-0-17
Bourns Inc.
Product No:
MF-R075-0-17
Manufacturer:
Bourns Inc.
Description:
PTC RESETTABLE 0.75A 60V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 60V
Current - Hold (Ih) (Max) 750 mA
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Approval Agency cUL, cURus, TUV, UL
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Current - Max 40 A
Size / Dimension 0.409" Dia x 0.122" T (10.40mm x 3.10mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 600 mOhms
Series Multifuse®, MF-R
Type Polymeric
Thickness (Max) -
Package / Case Radial, Disc
Resistance - Initial (Ri) (Min) 180 mOhms
Mfr Bourns Inc.
Current - Trip (It) 1.5 A