MF11-0004005
Cantherm
Product No:
MF11-0004005
Manufacturer:
Cantherm
Description:
THERMISTOR NTC 40OHM 2950K DISC
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
B0/50 -
Resistance Tolerance ±5%
B25/100 -
B Value Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Series MF11
B25/75 -
Length - Lead Wire -
Resistance in Ohms @ 25°C 40
Package / Case Disc, 6.5mm Dia x 5.0mm W
Power - Max 500 mW