MF40100V2-1000U-A99
Sunon Fans
Product No:
MF40100V2-1000U-A99
Manufacturer:
Sunon Fans
Description:
FAN AXIAL 40X10MM VAPO 5VDC WIRE
In Stock : 10098
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Air Flow 7.0 CFM (0.196m³/min)
Noise 20.6dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.094A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 5VDC
Voltage Range 3.5 ~ 6VDC
Product Status Active
RPM 5800 RPM
Mfr Sunon Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart
Width 10.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.120 in H2O (29.9 Pa)
Bearing Type Vapo-Bearing™
Approval Agency cURus, TUV
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Weight 0.035 lb (15.88 g)
Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
Series MagLev® MF
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Power (Watts) 470 mW