MFS-12P21C6
Omron Automation and Safety
Product No:
MFS-12P21C6
Description:
SENSOR REED SW NO/NC CABLE LEADS
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Must Release 10 ~ 12mm
Must Operate 6 ~ 9mm
Holding Force -
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating 230VAC, 30VDC
Termination Style Cable Leads
Actuator Type Non-Contact
Approval Agency CE, cULus
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Conduit Thread Size -
Circuit 3PST-2NC/1NO
Product Status Active
Series MFS-STI
Type Magnetic
Voltage - Supply 24VDC