Home / Fuses / MFU0805FF02000P500
minImg
MFU0805FF02000P500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MFU0805FF02000P500
Description:
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0805
In Stock : 7237
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.0101
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.067 Ohms
Color -
Approval Agency UL
Current Rating (Amps) 2 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W x 0.018" H (2.00mm x 1.25mm x 0.45mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series MFU
Voltage Rating - DC 32 V