Home / Fuses / MFU0805FF03150P500
minImg
MFU0805FF03150P500
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MFU0805FF03150P500
Description:
FUSE BOARD MNT 3.15A 32VDC 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.025
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.031 Ohms
Color -
Approval Agency UL
Current Rating (Amps) 3.15 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W x 0.018" H (2.00mm x 1.25mm x 0.45mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series MFU
Voltage Rating - DC 32 V