MGFS40483R3
Cosel USA, Inc.
Product No:
MGFS40483R3
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 33W
User Guide
Voltage - Input (Max) 76V
Product Status Active
Current - Output (Max) 10A
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 18V
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 89%
Mfr Cosel USA, Inc.
Features -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.5 kV
Approval Agency CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Number of Outputs 1
Series MGFS (40W)
Power (Watts) 33 W