MHE05031R0M-10
Laird-Signal Integrity Products
Product No:
MHE05031R0M-10
Description:
HIGH CURRENT LOW DCR POWER INDUC
In Stock : 7975
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 17A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 11.1 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.224" L x 0.213" W (5.70mm x 5.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 8.5mOhm Max
Series MHE
Inductance 1 µH
Type Molded
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 55MHz