MHE06033R3M-10
Laird-Signal Integrity Products
Product No:
MHE06033R3M-10
Description:
HIGH CURRENT LOW DCR POWER INDUC
In Stock : 3867
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Saturation (Isat) 11A
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.283" L x 0.256" W (7.20mm x 6.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 19.2mOhm Max
Series MHE
Inductance 3.3 µH
Type Molded
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 25MHz