Home / Fixed Inductors / MHQ0402P24NJT000
minImg
MHQ0402P24NJT000
TDK Corporation
Product No:
MHQ0402P24NJT000
Manufacturer:
TDK Corporation
Package:
01005 (0402 Metric)
Description:
FIXED IND 24NH 130MA 3 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 500 MHz
Q @ Freq 10 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 130 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 01005 (0402 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3Ohm Max
Series MHQ-P
Inductance 24 nH
Type Multilayer
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Frequency - Self Resonant 2GHz