Home / Fixed Inductors / MHQ1005P11NJTD25
minImg
MHQ1005P11NJTD25
TDK Corporation
Product No:
MHQ1005P11NJTD25
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
FIXED IND 11NH 450MA 240MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 450 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1006 (0402)
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 240mOhm Max
Series MHQ-P
Inductance 11 nH
Type Multilayer
Package / Case 0402 (1006 Metric)
Frequency - Self Resonant 3GHz