MI-25K-IW-F3
Vicor Corporation
Product No:
MI-25K-IW-F3
Manufacturer:
Vicor Corporation
Description:
DC DC CONVERTER 40V 100W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 210V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Voltage - Output 1 40V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.20" L x 2.40" W x 0.75" H (106.7mm x 61.0mm x 19.0mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.5A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 100V
Series MI-200™ (100W)
Power (Watts) 100 W
Type Isolated Module
Package / Case Full Brick
Efficiency 90%