MIC29151-3.3WU-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC29151-3.3WU-TR
Package:
TO-263-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263-5
In Stock : 4213
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Output Type Fixed
PSRR -
Voltage - Input (Max) 26V
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 1.5A