MIC2937A-3.3WU-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC2937A-3.3WU-TR
Package:
TO-263-3
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO263-3
In Stock : 22
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 26V
Output Type Fixed
Current - Output 750mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 16 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-263-3
Series -
Control Features -
Package / Case TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V