MIC37501-3.3WR-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC37501-3.3WR-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
S-PAK-7
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 5A SPAK-7
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Output Type Fixed
PSRR -
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 5A
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package S-PAK-7
Series -
Control Features Enable
Package / Case SPak-7 (7 leads + Tab)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 5A