MIC5200-3.3YMM-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5200-3.3YMM-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
8-MSOP
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8MSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 350 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 26V
Output Type Fixed
Current - Output 100mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 8-MSOP
Series -
Control Features Enable
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 100mA