MIC5206-3.3YM5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5206-3.3YM5-TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
In Stock : 25369
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 150 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Series -
Control Features Enable, Error Flag
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 150mA