MIC5209-2.5YS
Microchip Technology
Product No:
MIC5209-2.5YS
Package:
SOT-223-3
Description:
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223-3
In Stock : 600
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
PSRR 75dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 16V
Output Type Fixed
Current - Output 500mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 25 mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-3
Series -
Control Features -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA