MIC5219-2.5YM5-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5219-2.5YM5-TR
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 500MA SOT23-5
In Stock : 2835
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 8 µA
Output Type Fixed
PSRR 75dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 12V
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 500mA