MIC5265-2.5YD5
Microchip Technology
Product No:
MIC5265-2.5YD5
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LIN 2.5V 150MA TSOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 2 µA
PSRR 64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 150 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TSOT-23-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 150mA