MIC5306-2.6YD5
Microchip Technology
Product No:
MIC5306-2.6YD5
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
TSOT-23-5
Description:
IC REG LIN 2.6V 150MA TSOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Output Type Fixed
PSRR 62dB ~ 35dB (10Hz ~ 20kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TSOT-23-5
Series -
Control Features Enable
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA