MIC5325-1.2YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5325-1.2YMT-TR
Package:
6-TMLF® (2x2)
Description:
IC REG LINEAR 1.2V 400MA 6TMLF
In Stock : 4494
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Output Type Fixed
PSRR 40dB ~ 65dB (1kHz ~ 20kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 400mA
Product Status Active
Supplier Device Package 6-TMLF® (2x2)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 400mA