MIC5366-2.1YMT-TZ
Microchip Technology
Product No:
MIC5366-2.1YMT-TZ
Package:
4-TMLF® (1x1)
Description:
IC REG LINEAR 2.1V 150MA 4TMLF
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 39 µA
Output Type Fixed
PSRR 80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 4-TMLF® (1x1)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad, 4-TMLF®
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.1V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 150mA