MIC5504-2.5YMT-TR
Microchip Technology
Product No:
MIC5504-2.5YMT-TR
Package:
4-DFN (1x1)
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4DFN
In Stock : 1160
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
PSRR 60dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 300mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 65 µA
Product Status Active
Supplier Device Package 4-DFN (1x1)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.38V @ 300mA