MIC5524-3.3YMT-TZ
Microchip Technology
Product No:
MIC5524-3.3YMT-TZ
Package:
4-TDFN (1x1)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 4TDFN
In Stock : 64812
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
Output Type Fixed
PSRR 80dB ~ 65dB (100Hz ~ 1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Product Status Active
Supplier Device Package 4-TDFN (1x1)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Microchip Technology
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA