MJN2CK-AC24
Omron Automation and Safety
Product No:
MJN2CK-AC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 60°C
Switching Voltage 600VAC, 28VDC - Max
Termination Style Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact Rating (Current) 10 A
Coil Current 70.8 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 88 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage -
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MJN
Operate Time 20 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Coil Voltage 24VAC
Contact Material Silver Alloy
Must Operate Voltage 20.4 VAC