MK3PV-5-S-AC240
Omron Automation and Safety
Product No:
MK3PV-5-S-AC240
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 40°C
Switching Voltage 250VAC, 250VDC - Max
Termination Style Plug In, 11 Pin (Octal)
Contact Rating (Current) 10 A
Coil Current 9.2 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 6.74 kOhms
Product Status Obsolete
Must Release Voltage 72 VAC
Contact Form 3PDT (3 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MK
Operate Time 20 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Coil Voltage 240VAC
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 192 VAC