MKP1839410161
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1839410161
Description:
CAP FILM 0.1UF 1% 160VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.551" L (6.50mm x 14.00mm)
Ratings -
Series MKP1839
Voltage Rating - DC 160V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 100V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.1 µF