MKP1841222636M
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1841222636M
Description:
CAP FILM 2200PF 20% 630VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.512" L x 0.138" W (13.00mm x 3.50mm)
Ratings -
Series MKP1841M
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 2200 pF