MKP1845247204G
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1845247204G
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia x 1.102" L (8.00mm x 28.00mm)
Ratings -
Series MKP1845
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 700V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 4700 pF