Home / Film Capacitors / MKP1848630094Y5
minImg
MKP1848630094Y5
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP1848630094Y5
Description:
CAP FILM 30UF 5% 900VDC RADIAL
In Stock : 92
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance) 11 mOhms
Series MKP1848 DC-Link
Voltage Rating - DC 900V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 30 µF