Home / Film Capacitors / MKP383312250JI02W0
minImg
MKP383312250JI02W0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP383312250JI02W0
Description:
CAP FILM 0.012UF 5% 2.5KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 0.768" (19.50mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Size / Dimension 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Series MKP383
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 900V
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Capacitance 0.012 µF